----------------------------------- dmtr69 13 Iul 2016 15:41 ----------------------------------- Salut! M20, captura din 10 iulie cu BFLY-PGE-23S6M si newton 150/750. DOAR O ORA EXPUNERE!!( mai exact 58 minute). Set filtre Baader LRGB. Cadre de 15 secunde: R:58 G:60 B:57 L:57 Luminanta am creat-o in DSS prin folosirea tuturor cadrelor(L+RGB)- a avut zgomotul mai mic decat numai cu cadrele L. Sunt incantat cum a iesit in final ( chiar si cu nivelul meu "basic"de procesare). Desi camera nu este destinata astronomiei( fata de suratele ei mai scumpe ASI174 sau QHY5III-174), a prestat peste asteptari. Am vazut foarte multe poze care erau mai slabe (parerea mea), desi erau facute cu camere CCD de mii de euro(plus telescope si monturi cu preturi astronomice). Corpul mic al camerei o face sa mearga calda. Chiar si cu ventilator de racire, senzorul avea 21 grade, la temperetura mediului de 14 grade. Desigur sunt constient ca este limitata la tinte mai luminoase. Nu am cum sa am acelasi semnal in 15-30", fata de cum poate acumula un CCD racit in 1200". Cer senin! Marius