----------------------------------- CAdi 08 Sep 2016 18:20 ----------------------------------- @Manu 72 , Adica tradus : "În ciuda orbitei temperate a Proximei b, condițiile de pe suprafața poate fi puternic afectate de exploziile ultraviolete și raze X ale stelei (Proxima Centauri ) - mult mai intense decât experiențele Pământului cu Soarele Corect ,este posibil orice. Asa cum am precizat, o atmosfera densa si groasa protejeaza planeta cat de cat de radiatiile ultraviolete (problema este apropierea fata de Proxima Centauri) iar daca are si magnetosfera, planeta este aparata si de radiatiile corpusculare... Eu am vorbit insa mai mult de asa- zisa zona gri aflata la granita dintre partea luminata si partea intunecata a planetei care poate avea temperaturi onorabile , si unde ,daca planeta are o chimie adecvata ,poate sa existe apa si unde, de asemenea ,radiatiile de orice natura venite de la soarele rosu sunt mai putin intense decat in zona de ecuator din partea luminata. ( care apare si in filmul lui Mitu Catalin)