----------------------------------- CAdi 11 Noi 2016 18:37 ----------------------------------- Raspunsul l-ai dat deja tu. Cheia problemei sta in efectul de sera. Cat timp se mentine efectul de sera , orice proces de racire este un proces instabil deoarece trebuie sa fie racire activa. Adica ceea ce procesul tau raceste ,vine efectul de sera si incalzeste. Trebuie eliminat sau redus efectul de sera. Asadar fa intai ceva cu norii aia de ''codoi''. (Am avut noi o mare savanta priceputa la ''codoi'' dar am scapat de ea. Ma abtin sa-mi spun parerea despre actualii doctori in stiinte care i-au luat locul...) Mircea Da , mi-ai dat o orientare ! Ati auzit probabil de iarna nucleara ...particulele de praf si cenusa ridicate in atmosfera de exploziile bombelor nucleare ar impiedica razele solare sa ajunga pe Pamant si astfel Pamantul s-ar raci. Tot asa putem sa concepem (intr-un viitor indepartat d.p.d.v tehnologic) un mijloc de ecranare al razelor solare care ajung pe Venus ( ,,perne gomflabile uriase pe suprafata carora sa implementam oglinzi care sa reflecte lumina solara ,etc sau alte metode daca aveti alte idei). Odata cu racirea planetei putem sa ne ocupam de implementarea apei pe Venus . De exemplu sa injectam hidrogen in atmosfera lui Venus fapt care da nastere la eliberare in urma reactiilor a apei - ,,Marea Ploaie ''. De asemenea mai sunt si alte reactii chimice de exemplu : a)neutralizarea unei baze cu un oxid acid 2 Na OH + CO2=Na2 CO3+ H2O b)In reacția dintre NaOH (bază-lesie) și acid clorhidric rezultă clorură de sodiu (sare) si apa HCl + NaOH -> NaCl + H2O Sunt cateva exemple .Poate aveti voi si alte idei ....