----------------------------------- IACOB DUMITRU 12 Dec 2016 15:52 ----------------------------------- Am sustinut intotdeauna ca Universul reprezinta viul prin fiecare por. Am sustinut intotdeauna ca dispersia valorilor parametrilor fizici nu este niciodata intamplatoare, mai mult decat atat, valorile nu coincid niciodata intre ele atat in timp cat si in spatiu. Semnele receptionate nu arata si nici nu pot arata niciodata ca fiind identice intre ele. Sa spunem ca nu suntem buricul umanitatii acestui Univers. Sa spunem ca dintr-o directie oarecare am primi semne care sa ne faca sa intelegem ca in Univers ar exista fiinte identice cu noi (din cel putin un punct de vedere). Daca acest lucru ar fi posibil, atunci am putea spune ca practic in oricare colt al universului ar exista inteligenta (la un nivel apropiat de al nostru). Dar Universul este prin fiecare por o inteligenta, distributia relativ uniforma a nivelului de inteligenta este un nonsens. De ce? Omul are posibilitatea sa schimbe cu ajutorul gandului soarta lucrurilor. La nivelul nostru de inteligenta predomina gandul, gandul si iarasi gandul. Gandul actioneaza practic ca o forta. Pomeneste fizica de existenta acestei forte?