----------------------------------- dragos.n 23 Iul 2017 06:05 ----------------------------------- Eu personal nu am sa-mi mai pun semnatura pe vreo initiativa menita sa duca la construirea unui telescop profesionist, decat daca el va fi amplasat in tara. Chiar daca ar fi un telescop mai mic, chiar daca nu va avea performante la nivel mondial, dar va constitui baza pe care sa se poata forma o generatie tanara de profesionisti. E una sa trimiti doi-trei studenti, cu costuri destul de mari, pentru un stagiu in Canare, alta e sa poti aduce nu doar zeci de studenti, dar si sute sau mii de elevi de liceu, care sa vada efectiv, sa prinda pasiunea, sa invete. Si dupa ce se va forma o masa de cercetatori care sa propuna multe proiecte de studiu, atunci va avea rost si constructia unui observator in afara. Cel putin asta e parerea mea, acum. Stiu de la aceasta actiune ca de fapt sustinerea unui astronom amator nu prea conteaza, dar cred ca am si eu dreptul sa exprim o opinie. Tot asa cum tinerii sau batranii, toti cetateni ai Romaniei, au dreptul sa voteze cum vor ei, fara sa fie ironizati de cineva. Poate ca ei au vazut mult mai bine realitatea din tara, decat se vede din Canare, si au votat in consecinta. Si educatia democratica, occidentala, ar trebui sa ne invete sa respectam optiunea fiecaruia, ca ne place sau nu. Oricum, va multumesc domnule Vaduvescu pentru efortul depus de a ne tine la curent, si va urez mult spor in activitate, si poate si la o eventuala actiune viitoare in sprijinul astronomiei romanesti.