----------------------------------- theogon 18 Sep 2017 21:43 ----------------------------------- Ridic mănușa aruncată de Liviu.mai ales că pentru mine observațiile cu un acromat de 150 mm/F5 erau ''pohta ce-am pohtit'' Am căutat ca pentru cele două instrumente puse în paralel (acromat 150 F5 si ED de 120) ambele de la SW, condițiile să fie cât mai apropiate (oculare de aceiași marcă și focale diferite ca să asigure un grosisment egal (sau aproape egal), Acest lucru nu praea fost posibil, iar cerul ne-a limitat și el, de aceea testul nu este riguros, dar niște impresii ne-am format. La DSO observațiile cu un grosisment de 50X mi-a relevat un acromat ce se poartă neașteptat de bine, iar imaginile furnizate au fost în avantaj - după o lungă chibzuială. La duble la un G=90X ED-ul oferă mai multe detalii și începe să cîștige. Ca o concluzie pentru cîmpuri stelare și obiecte de cer adînc pînă pe la 90X , dar ideal ar fi 50X, acromatul este în fața ED-ului. După această mărire ED-ul începe să cîștige din ce în ce mai clar La duble ED-ul este caștigător de la început Planete n-am observat, dar Andrei -proprietarul acromatului ne-a confirmat că povestea de la duble se repetă și la observațiile planetare.