----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Noi 2017 21:13 ''Calatorie spre centrul Pamantului'' -reloaded.v2 ----------------------------------- Romanul ''Calatorie spre centrul Pamantului'' al lui Jules Verne a fost drag sufletului meu inca din copilarie. Am vazut apoi ecranizarea romanului. Puteti vedea secvente in trailerul filmului realizat in 1959 si ajuns in oraselul meu natal vreo sase-sapte ani mai tarziu. https://www.youtube.com/watch?v=4GsN66CB9sc Desigur,trebuie sa fim ingaduitori si sa ne amintim ca vedem efecte speciale create in urma cu vreo 50 de ani.Si care tocmai prin naivitatea lor sunt fermecatoare. Candva , prin 1980 sau 1981 ,am descoperit muzica lui Rick Wakeman,un gen rar,opera rock sau rock simfonic,numit si progressive-rock. La linkul de mai jos ne putem bucura de opera progressive-rock ''Journey to the Center of the Earth'' a lui Rick Wakeman. Concertul a vaut loc si a fost inregistrat Vineri 18 Ianuarie 1974 la Royal Festival Hall din Londra. Au participat Rick Wakeman si orchestra sa, orchestra ''London Symphony Orchestra'' , corul de camera ''English Chamber Choir'' iar David Hemmings a narat pasajele din romanul lui Jules Verne. Odata cu muzica , imaginatia noastra ia parte o fascinanta calatorie imaginara , o aventura in interiorul globului terestru. O aventura paralela in geologie,paleontologie si in timp,in istoria apropiata si foarte indepartata , in modul in care intelegem aceste lucruri. Si astfel,alaturi de profesorul Lidenbrock din Hamburg,de nepotul sau Axel si de Hans,calauza lor, mergand pe urmele alchimistului islandez Arne Saknusem,descoperim natura cosmica a Pamantului pe care traim. ''Calatoria spre centrul Pamantului'' este o calatorie imposibila in lumea reala si tocmai de aceea este o sublima calatorie imaginara intr-o lume imaginara. https://www.youtube.com/watch?v=YJ9W2pZwvlY&t=6s (Nota : David Hemmings, naratorul , a jucat rolul foto-reporterului din filmul ''Blowup'' de Antonioni. A murit la 62 de ani in timp ce filma in Romania.) Auditie placuta! Mircea