----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Noi 2017 21:47 ----------------------------------- Marti 7 Noiembrie a.c. am continuat experimentele comparative pe lunete. Am folosit : 1)luneta ''zoth'' cu obiectiv Clark modificat 90x600mm ,nediafragmata 2)luneta 90x600mm diafragmata la 60mm F/10 3)luneta ''zoth '' 60x828mm cu obiectiv Fraunhofer,nediafragmata. 1)Clark,90mmx600mm , nediafragmat : Epsilon Lyra rezolvat la 80x /Celestron Plossl 7.5mm. 2)Clark , 60mmx600mm , prin diafragmare :Epsilon Lyra rezolvat la 80x /Celestron Plossl 7.5mm. O deosebire intre aceasta configuratie si cea de 90mm nediafragmata a fost imaginea mai intunecata in apertura de 60mm. Cealalta deosebire a fost diametrul mai mic al companionului dublei nordice - dubla mai stransa - cu separatie mai mica. Conform teoriei si practicii , acest diametru al discului Airy ar fi trebuit sa fie mai mare la apertura mai mica. 3)Fraunhofer ,60mmx828mm , nediafragmat : Epsilon Lyra rezolvata la 83x / Plossl 10mm. Imaginea acestei lunete la 63x este foarte asemanatoare cu cea a configuratiei Clark 60mm F/10. Dar fondul cerului apare mai intunecat in luneta 60mm F/14 ,imaginea are un contrast ceva mai bun. Aspectul si dimensiunile discului Airy si ale inelelor de difractie par similare , cu mica deosebire de contrast in favoarea lunetei mai lungi , diferenta care creaza impresia unei imagini usor mai luminoase in ultima. Am mai observat si rezolvat cu luneta de 60mm F/14 : Alfa Herculi /Rasalgethi cu separatie 4.5'' si stele de 3mv si 5,5mv. Si Delta Herculi cu o separatie de 8.9 secunde si stele de 3.1 mv si 8.2mv. Pe cand mi-am ''ascutit'' filtrul UHC si luneta de 90mm pentru a mai observa odata nebuloasa Veil -poate ultima data in acest an ... iata si norii. Si nu au mai plecat ,si ploua,ploua... Mircea