----------------------------------- ovidiuv 20 Dec 2017 12:11 Postdoc in Antofagasta, Chile ----------------------------------- Salut, Poate exista vreun proaspat doctor in astronomie sau related, din Romania sau de origine romana din afara: Departamentul de Astronomie al Universitatii din Antofagasta (unde am lucrat si eu acum 10 ani in Chile) scoate la concurs urmatorul postdoc: Postdoctoral position in extragalactic astrophysics https://jobregister.aas.org/ad/1b7935a6 Salariul este competitiv (probabil min 2000 US$/net, de cca 4 ori mai mare decat salariu mediu chilian), plus un stimulent anual functie de numarul publicatiilor personale, plus un fond anual de cercetare administrat de postdoc. Pozitia este sponsorizata de ESO (comitetul mixt ESO-Chile) dedicat dezvoltarii astronomiei in institutiile chiliene. Cu acelasi tip de postdoc am inceput si eu in primul an in Chile in 2007 (la Universitatea Catolica del Norte vecina), dupa care este posibil ca universitatea sa ofere persoanei un post permanent de profesor (care vine cu o crestere de salariu), mai ales ca acest departament UAUA a pus in functiune de curand un program de master in astronomie, cu care probabil voi colabora si eu. Va doresc succes si Sarbatori Fericite!