----------------------------------- H.E.Retic 10 Mar 2018 17:52 ----------------------------------- Vine trecutul peste noi doar daca reusim sa oprim timpul in loc. De fapt nu vine trecutul ci prezentul :D. Si uite asa ajung la urmatoarele: timpul nu e un vector - ar trebui sa aibe capacitatea de a pune sageata in orice directie, inclusiv in sus si jos (?!?), de asemeni ar trebui sa aibe magnitudine si nu prea stiu cum ar trebui sa interpretez sa spunem o marime de 2 ore avand in vedere ca timpul nu are substanta, ci seamana mai mult cu definitia entropiei. Dar daca am putea sa spunem sa demonstram sa spunem ca timpul nu e o dimensiune ci ceva care seamana cu un camp, ca e un scalar, si ca i se poate modifica magnitudinea dupa bunul plac, unde magnitudinea ar reprezenta capacitatea de a influenta viteza cu care se petrec evenimentele in mod natural, atunci am putea avea un simulacru de calatorie in timp ceva simular cu o calatorie apropiata la viteze relativiste, iar in acest caz timpul ar putea "veni peste noi". Cred ca ar reprezenta mult mai mult avand in vedere ca ar avea implicatii la toate nivelele fizicii... C.