----------------------------------- Mircea Pteancu 16 Mar 2018 14:21 ----------------------------------- E foarte posibil ca luneta sa fie ceea ce se numeste ''frankenscope'' pe CN ,adica alcatuit din unele piese originale si altele bricolate. Detaliul la care m-am referit si care-mi pare foarte interesant din poza nr. 9 este focuserul. Acel tip de focuser a fost raspandit la lunetele englezesti. Noi suntem obisnuiti cu focuserele pinion -cremaliera in care axul pinionului este tangential iar sectiunea cremalierei este radiala. La focuserele ca cel din poza , dispunerea de principiu este inversata, sectiunea cremalierei este tangentiala la tub iar axul pinionului are dircetie radiala. Nu cred ca butonul care se vede in poza sa fie capul unui surub care doar sa blocheze tubul culisant. Pentru aceasta , dispunerea normala ar fi pe partea bucsei de diametrul mic si in apropierea umarului de jos a tubului. Pe vremea cand la Muzeul Judetean Arad exista cineva interesat de Univers , exista si o asa-numita ''Sala Cosmos'' cu exponate legate de Astronomie. Una dintre ele era o mica luneta Plossl. Am intrebat de curand ,sala ''Cosmos'' a fost desfiintata , ''nu ne mai intereseaza asa ceva'' ...azi lumea e stapanita de oameni practici , pragmatici , bine infipti in pamant. Baiul este ca-s infipti nu cu picioarele ci cu capul. Mircea