----------------------------------- tudor 18 Iul 2018 11:50 ----------------------------------- Prezentul si viitorul nu trebuie sa-l faca politicienii. Asta este utopia de care sufera si au suferit locuitorii Planetei Albastre. Suntem satui, chiar din istoria universala recenta si indepartata, de politicieni care vin cu solutii exclusive de parca numai ei ar putea schimba lumea, si numai ei ar avea oficial reteta salvarii omenirii, progresului si mai stiu eu ce termeni pomposi. Aceste roade fagatuite cu atata enfaza sunt defapt un limbaj de lemn pentru a desemna niste himere si a ne pune speranta doar in actiunile lor. In realitate fiecare persoana in parte isi face prezentul si viitorul. Mai mare influenta in viata unei prsoane o au parintii, prietenii, vecinii adica oamenii cu care relationezi, nu circularele de partid. E o iluzie si de aia e plina de tristete o lume in care se crede ca viata si atitudinea nostra e dictata de politicieni. Daca eu sunt muncitor sau lenes, bun sau rau, cu bun simt sau nesimtit, nu sunt asa datorita partidelor sunt asa datorita vointei mele proprii si anturajului cotidian unde traiesc. Daca vrem putem fi liberi, iar intuitia sanatoasa ne zice sa nu cautam solutii izbavitoare de la cei ce opereaza doar cu solutii de partid. Pentru ca politicianul, sarmanul, imbatat de putere isi vinde orice: mama, copilul, prietenii, linistea, totul...defapt politicianul este un sclav al puterii si atat. Refuz sa-mi caut linistea si rezolvarea problemelor comunitare de la astfel de oameni care au ei insisi probleme si nelinisti personale. Cand aud de "partid" mi se face rau... si da, avem "cancer" se numeste in termeni medicali "partidita cronica" si ne-a fost inoculata in sange inca de mult..."Partidul e tatal nostru" cam asa invatau oamenii din fasa si pana la pensie nu cu mult timp in urma. Acum nu ne mai obliga nimeni sa ridicam in slavi partidul, dar ne comportam ca si cum el ar fi "taticutul" nostru in continuare...Ne meritam soarta