----------------------------------- tudor 04 Sep 2018 08:43 ----------------------------------- Si eu rezonez cu cele spuse de Mircea Pteancu! Dar voi adauga si eu putin niste ganduri ca sa nuantez putin: Nu e nimic nou sub Soare! Homo Sapiens nu s-a schimbat cu nimic de cand a aparut pe Terra si pana acum. Si-a schimbat doar "jucariile" dar naravurile ba. Faptul ca a inventat "jucarii" gen roata, calculatorul sau ca a zburat pe Luna si ca va zbura in viitor si pe Marte sau pe Nebuloasa Inel, sau ca isi imagineaza creaturi fantastice , nu l-a schimbat in esenta cu nimic, a ramas acelasi om, cu bune sau/si cu rele. Toate SF-urile sunt doar o complicata ermetizare scenografica, dar sub care se ascund aceleasi stravechi sentimente umane; Astfel, povestile cu Fat Frumos si Ileana Cosanzeana sunt si ele defapt niste SF-uri populare care ascund nebanuite invataminte adanci si care nu au "termen de expirare" :) Cu cat le citesti mai la maturitate cu atata te vor uimi mai mult de adevarul mereu actual ascuns in ele. Defapt Adevarul a fost, este si va fi Acelasi. Mie imi place foarte mult "Tinerete fara batranete si Viata fara de moarte". Iar din SF-urile clasice imi place mult "Solaris" de Stanislav Lem, unde cred ca ecranizarea "Solaris" a lui Tarkovski a depasit cartea.