----------------------------------- tudor 01 Noi 2018 08:10 ----------------------------------- Daca se citeste cu atentie, ce am scris cu ceva timp in urma este o atitudine antipolitica nu politica :) Dupa cum s-a observat si de altii, traim ceva similar filmului sf "1984", unde tema principala este manipularea politica. ...E o iluzie si de aia e plina de tristete o lume in care se crede ca viata si atitudinea nostra e dictata de politicieni. Daca eu sunt muncitor sau lenes, bun sau rau, cu bun simt sau nesimtit, nu sunt asa datorita partidelor sunt asa datorita vointei mele proprii si anturajului cotidian unde traiesc. Daca vrem putem fi liberi, iar intuitia sanatoasa ne zice sa nu cautam solutii izbavitoare de la cei ce opereaza doar cu solutii de partid. Pentru ca politicianul, sarmanul, imbatat de putere isi vinde orice: mama, copilul, prietenii, linistea, totul...defapt politicianul este un sclav al puterii si atat. Refuz sa-mi caut linistea si rezolvarea problemelor comunitare de la astfel de oameni care au ei insisi probleme si nelinisti personale... Acum nu ne mai obliga nimeni sa ridicam in slavi partidul, dar ne comportam ca si cum el ar fi "taticutul" nostru in continuare...Ne meritam soarta