----------------------------------- jimao22 21 Feb 2019 23:22 ----------------------------------- Mak-ul este un planetar prin excelenta. Are un raport focal mare si pe cale de consecinta, se obtin mariri foarte bune (potrivite la planete) cu pierderea de lumina aferenta (rau pentru deep-sky, unde ai obiecte obscure, cu putina lumina). Planetele dau lumina multa si de aceea pierderea de luminozitate datorata raportului focal mare nu este o problema. Deci daca o sa vrei sa excelezi la planete, Soare si Luna, alegerea este ok. Daca vrei insa sa faci observatii la galaxii, nebuloase sau roiuri, va trebui sa completezi colectia de instrumente cu altceva. De preferinta avand un raport focal de minim F/5. Mai e o poblema - daca esti incepator si orientarea pe bolta este dificila, un Mak nu te ajuta, campul unui astfel de telescop fiind destul de mic. In plus, o montura ecuatoriala cu tracking te ajuta mult fiindca altfel obiectul vizat va iesi repede din camp. Un lucru care s-a spus de multe ori si ai sa il afli si tu cu ocazia asta, este ca NU exista instrument universal. Ca exemplu personal - eu am 4 telescoape, care acopera binisor plaja tuturor obiectelor ceresti. Si eu am fost bulversat la inceput fiindca nu intelegeam ce telescop trebuie sa am ca sa observ tot ce se poate observa.