----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Feb 2019 23:58 ----------------------------------- 2SKY Nu speria si tu omul,lucrurile stau cam asa cum a zis jimao22. Inteleg insa si ce ai vrut sa spui tu. Telescopul Newton este cel mai bun compromis ''apertura-performanta-cost'' dar nu este telescopul ideal deoarece acela nu exista. Petru oricum spune ca vrea sa achizitioneze si un newtonian. Petru Pentru planete ,Luna,stele duble si eu cred ca ai cumparat un telescop bun. Cam fitzos ce-i drept , va trebui sa te obisnuiesti sa iti planifici observatiile. Mak-ul de 180mm nu este un telescop pe care sa-l iei subsioara si hai sa facem niste observatii. Va trebuie sa-i dai timp sa isi egalizeze temperatura cu mediul deci va trebui sa scoti devreme telescopul afara -nu stiu cu cat , mai exact poate sa-ti spuna theogon - dar banuiesc cam cu minim doua ore inante de a merita sa pui ochiul la ocular. Un corector de 180mm inseamna multa sticla si intr-o pozitie defavorabila iarna deci va trebui sa te gandesti la o metoda activa de protejare impotriva aburirii. Din alegerea ta ,eu doar partea cu lentila Barlow nu o inteleg.Nu stiu cine te-a sfatuit dar la Mak nu ai fi avut nevoie de asa ceva. Dar lentila Barlow iti va fi utila la viitorul newtonian ,mai putin la Mak. De indata ce incepi sa faci observatii ,esti invitatul nostru sa povestesti ce si cum vezi pe cer,cum se comporta telescopul.Asa invatam mai multe ,unii de la altii. Succes maxim si cer senin,Mircea