----------------------------------- Mera Petru 22 Feb 2019 13:44 ----------------------------------- Neata buna colegi, ma bucura sa zic asa. In dimineata aceasta m-am trezit cu gandul sa sun la pagina de la care am cumparat sa modificó Maku-l cu alt telescop. In Romania sincer am vazut ca domina mewtonianu si opini,comentari despre alte telescoape cam greu gasesti( sau cel putin nu am prea gasit eu). Eu locuiesc de moment in Spania si stau la casa intr-un sat, ceia ce deplasarile nu ar fi o lege. Ar fi sa scot telescopul in gradina si asta e. Deaia ma si gandeam la un telescop mare un dobson de 14 sau de 16. Sa revenim la mak... am aproape o luna de cand sunt pe toate paginile cu opini, in Spaniola si in Engleza si mak 180 cam i castiga pe toti la planete si astrofotografie. Ma refer la toti de gama lui... in egaliaza pe Celestron 9.25 care e mai scump cu 1000€. Plus ca am vorbit cu acest domn care e un profesor in astronomie si mi-la recomandat cu mare incredere zicand ca din opinia lui e cel mai bun la planete, luna https://youtu.be/KfaNRRZo01w, care intelegeti 😀are peste 200 de filmaron + cursuri. Aici vorbeste despre mak 127, dar 180 e mult mai superior. Si dupa cum am repetat mai sus, daca nu voi fi multumit de tub il schimb cu altu.