----------------------------------- theogon 22 Feb 2019 21:30 ----------------------------------- Al doi-lea instrument achizitionat a fost un Mak de 180 de la sw. Era la concurenta cu un C8 la data cumparatii, dar m-am hotarat pentru mak pentru ca citisem ca are formula optica mai buna. Am scris un review pe forum despre Mak 180 (amintit de nobody) si chiar daca dragostea pentru acest instrument razbate printre randuri imi mentin aproape in totalitate ce am scris acum cativa ani. Nu reiau tot ce am spus, dar consider ca imaginile furnizate au fost intotdeauna excelente, iar in noptile de exceptie am ajuns la mariri incredibile pentru instrumentele comerciale. Datorita sistemului optic inchis imaginea este foarte stabila si la planete Luna si stele duble mak-ul este intercut doar de refractoarele ED si apocromate. Ofera mariri generoase in chip lejer, datorita focalei lungi si poti folosi oculare mai ieftine (de calitate) lucru de nu se prea intampla a un Newton (vorbesc aici doar de instrumentele comerciale la care majoritatea aven acces) Acum il folosesc pe un HEQ5- astrofotografic sunt la limita sau mai bine spus cam depasesc limita si pana voi avea bani de EQ6 (recomandabil) voi folosi ce am pentru astrofoto planetara. Vizual insa ma descurc. Makul ofera un desen de excelenta factura asupra subtilelor detalii planetare sau ale nebuloaselor. Chiar daca aceste detalii apar si intr-un newton (putin mai mare) le poti distinge mai greu din cauza turbulentelor instrumentale sau ale vibratiilor induse de montura. Referitor la climatizare este adevarat ca acum iarna ai nevoie de 2,5-3 ore (cred ca mai demult am cronometrat timpul de aclimatizare si trecerea de la 20* in casa la -10* afara a tinut 3,5 ore) dar eu am tinut instrumentul la observator intr-o camera neincalzita si dupa ce montam telescopul in statie acesta era deja operational. Vara insa, nu sunt probleme. La fel, daca stai in Spania esti mai ferit de temperaturi reci extreme. Deci un telescop excelent pentru categoria sa de apertura si il recomand fara inhibitii. Foarte ieftin nu este, sticla optica de la Schott are pretul ei. Daca gaseai un INTES MICRO era si mai bine (si mult mai scump). Daca ai luat acest instrument folosese-l macar cateva nopti si, daca ai alte asteptari poti renunta la el, insa'' give peace a chance...''