----------------------------------- theogon 22 Feb 2019 22:02 ----------------------------------- Si acum doua vorbe si despre C11. O focala comparabila cu Mak-ul de 180 ( 2800 mm fata de 2700 mm)si o luminozitate net superioara. (bogatia de stele, relatia subtila in desenul distributiei acestora si senzatia de apropiere fata de un roi globular coplesitor, m-au lasat aproape fara suflare cand intr-o noapte fara Luna am vizitat M13) C11 este un instrument la care am visat multi ani, dar tinandu-l la observator il folosesc mai rar spre rusinea mea. C11 nu pre merge pe HEQ5 - trebuie sa pui 3 contragreutati de 5 kg, dar vizual , daca nu ti-e frica de faptul ca omori montura merge, Ca sa vezi ce poate un C11 poti vizita blogul lui Max Theodorescu. In mare parte instrumentele sunt complementare, (ca in viata), fapt pentru care majoritatea dintre noi avem mai multe neveste ( una pentru gatit , alta pentru conversatie, alta pentru iesit in lume s.a.m.d), dar absolut toate au nevoie de foarte multi bani) :lol: