----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Apr 2019 17:02 ----------------------------------- Lungimea este de 1,22 metri cu parasolarul extins. Am citit testele de la linkul pe care l-a dat Rhemaxos , multumesc , a fost foarte interesant. De multa vreme am invatat ca pe Internet sa acord atentie nu doar la ''ce se zice'' ci si la ''cine zice''. Majoritatea detaliilor sunt raportate de catre Thomas Jensen , confirmate de Robert Zebahl-care a achizitionat o luneta Ascent / (Starwave) 102ED si reconfirmate de catre prietenul sau Uwe Pilz , posesor al unei lunete apocromate TMB 105mm F/6.2. Atat Thomas Jensen cat si Robert Zebahl au experienta observationala deosebita fapt care ma face sa am multa incredere in aprecierile lor. Intradevar , luneta 102mm ED este mai degraba semiapocromata , la grosismente mari si la obiecte foarte luminoase, precum Luna, prezinta o slaba franja albastra. Sectiunea detasabila dinspre focuser are filetul cu pas prea mic de unde exista pericolul ''incalecarii'' filetelor ,mai ales la manipularea in intuneric. Fata de un apocromat , luneta 102mm ED va avea nevoie de o montura mai inalta si deci mai grea si va avea un camp real pe cer mai mic. In rest insa ,luneta 102mm F/11 pare sa fie un instrument exceptional ,aflat calitativ cu mult in fata acromatelor celebre de F/15 si aproape pe picior de egalitate cu apocromatele ''adevarate'' -vezi comentariile lui Uwe Pilz de la postarea #264. Ce as face eu daca as avea ''lozul'' necesar pentru aceasta luneta : as desuruba odata si pentru totdeauna sectiunea de 120mm si as insera un prelungitor pe filet robust M68 ala Zeiss, acceptat de focuser / Thomas descrie modificarea , prelungitor pe care l-as pune sau scoate dupa cum folosesc sau nu vizor binocular. Neavand banii insa ,raman la newtonienele mele perfect apocromatice ...:wink: Mircea