----------------------------------- saiph 07 Mai 2019 10:59 ----------------------------------- Pentru a mentine puterea de marire la un nivel relativ acceptabil si pt DSO, se poate folosi o celula de Barlow 2x din acela cu tub lung - cu cat tubul e mai lung la acelasi factor de marire, cu atat puterea rezultata in binoviewer va fi mai mica in final. Avusesem si eu o celula de SW 2x Barlow, exact din acesta, cu T2, montata direct in nasul binoviewerului, insa puterea ajungea pe la 3.5x :shock: Asa ca am cautat alternative si am gasit, cu greu, un Barlow Parks 2x cu tub lung (115mm). Problema cu el a fost ca, desi puterea ramanea ~2x in binoviewer, a trebuit sa-i atasez un adaptor pt filet - era pe mult prea minunatul filet Brandon (echivalent 30 x 0.8mm); noroc ca adaptorul la M28.5x0.6 a fost suficient de subtire/scurt cat sa nu amplifice puterea de marire. Dar altfel, ma numar printre fanii binoviewingului si incerc sa "contaminez" pe cat mai multi, in masura posibilitatii. Cel mai recent am testat un bino de microscop IOR convertit la astro (al treilea), cu oculare de binoclu rusesc, pe o luneta Meade 90/800, iar Luna, la 60x, in mod "stereo" este..... ceva ce nu trebuie ratat :) e ca si cum ai avea un binoclu "oricat X" :D