----------------------------------- saiph 08 Mai 2019 08:59 ----------------------------------- intr-adevar, este sesizabila o diferenta intre campul oferit de ocularele de 23.2 si cel prin ocularele de 30.5, atat cantitativ cat si calitativ (depinde si de producator, bineinteles), insa am cautat un echilibru intre field stopul ocularului (parametrul de dupa marirea de care e capabil - 10x/23) si diafragma de camp a prismelor din bino. ai sa gasesti oculare cu campuri din cele mai variate, pt o aceeasi putere de marire (10x/18, 10x/20, 10x/23, 10x/25) - reprezentand geometric ce inseamna asta, vei determina si valoarea in grade campului aparent ma batea gandul sa incerc marea cu degetul si sa vad cum s-ar potrivi niste Zeiss 10x/25 pe 30.5, insa, doua lucruri m-au facut sa mai "cujet" nitel inainte: raportul intre cele doua diafragme mai sus mentionate (25 la ocular, 23 la prisme), dar si pretul (doua cifre la 10x/23, trei cifre la 10x/25). atunci am zis "sau mai bine lasa...." :lol: sunt suficiente si cele 50 grade in ocularele pe 30.5. plus, eye-relieful comod si "galagia de sticla" dinspre ochi face ca observatiile sa decurga confortabil. cu ocularele pe 23.2 puteam obtine cam 42-45 grade maxim. iar Zeissurile de care ziceam sunt incadrate in categoria super wide field in microscopie (asta ar echivala cu "meh, e.. ok-ish" pt astro - putin peste 50 grade). spre deosebire, ocularele standard pt astro nu prea se compara cu cele de microscop (ocularele noastre cele mai "inguste" ar fi considerate "wide" in microscopie), in privinta campului aparent, insa au cel putin doua neajunsuri: - campul poate fi prea mare pt diafragma prismelor (mai ales cele peste 60 de grade, 70, 82... nu mai zic), si atunci te trezesti cu camp vignetat - o posibila solutie ar fi scurtarea picioarelor (berrelurilor), daca si cupele bino-ului permit, adica sunt mai scurte; - de cele mai multe ori nu permit reglajul fin (helicoidal) al focalizarii - daca te uiti la unit#2, vei vedea ca partea de sus, cu lentilele, este oarecum independenta de carcasa, permitand ajustarea pozitiei individual pt fiecare ochi in parte; la unit#1 si unit#3 e alta poveste, reglajul este cel nativ al capului binocular, asa vine el, cu microfocusere incluse (de fapt numai unul este reglabil, de obicei, in varianta standard, insa eu am combinat piese de la 4 capete de microscop, ca sa iasa astea 3 asa cum am vrut). o alternativa ar fi ocularele din binoclurile mai vechi, rusesti sau germane, asa cum mentionam - scoasa numai celula cu sticlele propriu-zise din corpul ocularului - de regula sunt fie pe 23.2, fie pe 24.5, iar campul depaseste de cele mai multe ori 60 grade (cele de la Zeiss 8x30 au chiar 68 ); si sunt foarte low-profile, le poti apropia suficient de diafragma prismelor cat sa nu se manifeste vignetarea si te poti incadra si in backfocusul telescopului la o adica. deci, cel mai bine e sa tatonezi solutii pana gasesti echilibrul, sau inveti din experienta altora :)