----------------------------------- Sabbra Cadabra 14 Oct 2019 22:00 ----------------------------------- e mai sanatos un dobson cu un binoviewer, adica o oglinda de arie dubla intr-un singur tub + binoviewer. sunt atat de "verde" incat habar n-aveam ca exista asa ceva :) Nu am idee de pret, dar ma gandesc ca pentru a avea relativ succes, trebuie sa stea in aria 500-1000 $... Colimarea trebuie sa fie un vis, clar :) Ca să ai un bino care să egaleze (și să întreacă) un telescop de 12” (pe care l-ai pomenit în postare) ți-ar trebui două tuburi de 8,5”, pe care greu le vei putea duce într-o mînă. Din ce am inteles, raportul nu e chiar atat de aritmetic, in sensul ca 2 ochi compenseaza lipsa de apertura si astfel se ajunge la dimensiuni ale tuburilor mai mici. Cel putin asa sustine tipul care-l construieste. vei avea un binoscop relativ portabil echivalentul unui instrument de vreo 8,5”, dacă nu cumva pînă atunci te vor atrage alte instrumente mai isprăvite și dichisite y compris ca refractoarele bino semnalate de Valy Mda, merci de sfat, daca stau bine sa ma gandesc cred ca ambele proiecte (binoscop sau binoviewer) sunt cam peste bugetul meu, daca stau sa calculez, ocularele si filtrele de calitate nu-s chiar ieftine...iar acum suma se dubleaza.