----------------------------------- dmtr69 13 Apr 2020 11:21 ----------------------------------- Seria reinvierii camerelor continua. Camera QHY178 mi-a facut probleme cam de cand am luat-o: uneori mergea mai bine (mai pierdea cadre la descarcat), uneori nu puteam descarca nici un cadru; uneori mergea cu expuneri scurte (Luna), dar se bloca la expuneri lungi (DSO). Am dat vina pa drivere, pe soft, pe cablurile USB, pe necesitatea alimentarii cu 5V a repetorului final. Cand ziceam ca i-am dat de capat si am gasit setup-ul optim, a doua zi nu mai mergea. WTF!! Chiar ma gandeam sa o fac piese de schimb. Am desfacut-o gandindu-ma ca are vreo lipitura rece (cam imposibil de observat si corectat la componente asa mici) sau vreun conector slab. De la placuta din fata cu senzorul pleca doua panglici de conexiune spre placuta lunga din spate. Am reintrodus una din panglici in conector si am probat camera asa demontata. Culmea e ca mergea perfect. Am montat-o la loc si ghici..., nu mai mergea. WTF! Am desfacut-o, am izolat placuta in locurile unde componentele ar fi putut atinge prezoanele de fixare a capacului din spate (foarte neprofesional modul de fixare a montajului- adica inexistent) si am avut grija sa impachetez altfel panglica de conectare. Acum camera mergea ( sa nu-i fie de deochi!) si am testat-o aseara. A mers fara nici un rateu, chiar si cu prelungitor USB3.0 fara alimentare la repetor. Deci am M106, combinatie LRGB, cadre trase cu bin2x2(nu era seeing asa bun pentru 0,66 arcsec/px). Luminanta, cam 1h45m, 313 cadre de 20s. RGB cate 45-50cadre de 30s.