----------------------------------- CAdi 09 Mai 2020 18:53 ----------------------------------- Eu nu stiu ce informatii ai tu, dar ARCA are cateva realizari: https://ro.wikipedia.org/wiki/ARCA_Space_Corporation In scurtul film postat se arata ca chiar fac experimente cu acest motor electric cu apa. Banuiesc ca a costat ceva standul experimental si montajul motorului... Cosmonautul român Dumitru Prunariu a lăudat realizările ARCA și a remarcat capacitatea echipei de a folosi cu eficiență fondurile private. Din cate stiu eu si ce am citit la vremea respectiva, nu a fost vina lui ARCA pentru esuarea sondei Schiaparelli constructie ESA pe Marte. Raportul preliminar arata ca dupa intrarea în atmosfera planetei Marte, instrumentele aratau ca are mai puțin de 10 metri pana la solul lui Marte si drept urmare computerul de bord a oprit motoarele, iar sonda s-a prabusit de la peste trei mii de metri altitudine, fara sa deschida parasutele pentru care nu au existat semnal de deschidere. Italienii au dat vina pe ARCA dar ancheta ESA nu a ajuns la nici o concluzie din cate stiu eu. I s-a incredintat testarea parasutelor companiei ARCA pentru ca aveau DTV. DTV este un vehicul de testare (Drop Test Vehicle) construit pentru Agenția Spațială Europeană de ARCA pentru a verifica integritatea structurală a parașutelor de frânare atmosferică ale modulului EDM în cadru programului ExoMars. Daca au facut teste sau nu asta nu mai stiu. Nu imi place ca romanii incearca sa mai faca si ei ceva in cercetarea aeronautica in momentul cand nu se mai face nimic si este la pamant si la propriu si la figurat si imediat li se dau picioare in ...