----------------------------------- Marian M 06 Iun 2020 16:03 Care este cel mai mare camp vizual cu un MAK 127? ----------------------------------- Salutare tuturor! De ceva vreme m-am hotarat sa merg un nivel mai sus in astronomie, dincolo de binoclul Tento rusesc,20 x 60, pe care il am cred ca de vreo 15 ani, si de care ma leaga amintiri frumoase din studentie Primul pas l-am facut deja- am comandat un binoclu Celestron 20 x 80, pe care il astept. In toata aceasta perioada am experimentat, evident, doar puteri mici/ campuri largi si luminoase. Binoclul proaspat comandat aduce, cel putin asa sper, o imagine mai buna fata de ce am acum, cu un camp mai larg si o magnitudine in plus pe cer. In plus vreau si un instrument mai puternic, care insa sa aiba si un camp vizual decent, cu un exit pupil la fel de decent ; in prima instanta mi-a picat pata pe refractorul Skywatcher 120/600, pentru un camp larg/ imagini luminoase insa am ramas putin dezamagit cand am vazut imaginile la o putere de 100 x https://www.youtube.com/watch?v=-xz556TYwbA Intrucat un APO (la bugetul de 4,000 RON) este pana la maxim 80 mm diametru, cu montura cu tot, si in afara de o putere mai mare/ imagine mai clara, nu cred ca aduce foarte mult in plus fata de binoclul Celestron, m-am hotarat sa merg pe un Skywatcher MAK de 127, cel in configuratia de mai jos (mai multa lumina/ rezolutie + portabilitate): https://telescop-expert.ro/telescop-skywatcher-maksutov-127-1500-w-eqm-35_114972 Intrucat sunt putin “blocat” pe campuri largi, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie- care este cel mai larg camp vizual pe care il pot obtine cu acest instrument? Din ce am citit pe net, puterea minima pe care o pot obtine ar fi de 38 de ori, cu un ocular de 40mm; din experienta proprie, pot folosi un ocular de 40mm cu un camp de 69 de grade (Lacerta ED, sau mai mare?), care sa genereze camp vizual de 1.87 grade cu un exit pupil de 3.39mm? Am inteles ca acest telescop exceleaza pe puteri mari/ campuri inguste insa as vrea sa stiu daca pot efectua observatii si pe campuri mai largi. Astept ca nerabdare sa ajung in viitorul (apropiat) intr-un magazin unde sa-l pot testa cu adevarat (presupun ca este ceva total diferit fata de un binoclu), insa pana atunci m-ar ajuta axeprienta voastra pe subiect. Multumesc!