----------------------------------- 2SKY 07 Iun 2020 21:58 ----------------------------------- Chiar si cu un colt din principala daca prinzi imaginea /cimpul dorit , vei avea marirea asteptata , ce nu vede ochiul , este lumina pierduta . Makurile si in general catadioptricele nu sint pentru incepatori , sint instrumente ce necesita monturi rezistente , de precizie datorita lungimi focalei , FR care corecteaza si cimpul facindu-l plat ...vs Newton , oculare pretentioase , focale mari , si totul costa . De la binoclu la asa instrumente sint anii lumina distanta , cineva 0 la instrumente a confundat binoclu cu periscopul , dar nu l-am corectat . Si mai sint si scumpe pentru incepatori . Vechea perceptie instrument BUN LA TOATE , MIC , USOR , IEFTIN , IMAGINI COLOR , CIMP , FARA COLIMARE , ETC... Am luat de la colegul sycorax din TM ocular TMB 4mm 1.25" Planetary Type II excelent , in 2014 , el avea Mak de 127mm folosit la vizual cu minime sanse . Deci mai bine ramii pe Binoclu si te gindesti ce vrei 1. planete /DSO . 2.refractor /reflector 3.vizual /astrofoto 4.loc observare Suma maxima disponibila , si cind lasi din pretentii scade pretul . (Nu cred ca trebuie sa treaca decenii ca sa mai creasca aperturilii si la romanii)