----------------------------------- Mircea Pteancu 08 Iun 2020 14:51 ----------------------------------- Sa nu fiu inteles gresit , ''am dat in scris'' aici pe forum ca despre Mak-Cas de 127mm am citit numai lucruri bune. Dar cred ca acest instrument trebuie folosit si acceptat cu port de 1.25''. In acest caz, obstructia centrala si gaura din OP se mentin in limite normale. Cine vrea accesorii de 2'' ar trebui sa se indrepte spre aperturi mai mari. Din cate-mi amintesc , atat Makul cat si Schmidt cer OP de diametru mai mare decat corectorul. La camera Schmidt fotografica , cea originala ,oglinda principala este uriasa fata de corector. O camera Schmidt de 120mm avea o oglinda principala sferica de 200mm diametru deoarece : 40mm + 120mm + 40mm = 200mm Aceasta se facea pentru a avea o iluminare completa, de 100% a cliseului din planul focal. Asadar valoarea de 118mm citata trebuie inteleasa ''pi dos'' : cat din diametrul corectorului este folosit de catre oglinda principala de 127mm diametru. Aceasta arata din nou ca Makurile de 127mm sunt adecvate pentru planete si stele duble deoarece : 127mm - 118mm = 9mm Campul de plina lumina este deci cam de 20 minute de arc la focala de 1.5 metri ( 6mm/metru de focala). Cred ca am demonstrat ca acest camp de plina lumina fiind de 9mm, nu vad rostul folosirii unui ocular de 2'' cu diafragma de camp de 30mm (cum este LV 30mm al meu), darmite de 42mm cum au unele unele oculare Nagler sau Explore Scientific. Mai sus mi-am demonstrat mie :P ca un Mak de 127mm este bun cu port de 1.25''. Dar daca a venit cu port de 2'' ...''selavi''. In nici un caz nu doresc sa stric bucuria de a folosi un instrument care place. Mircea