----------------------------------- Marian M 13 Iun 2020 18:34 ----------------------------------- Salut! Multumesc tuturor pentru sfaturi, timp si idei, am inteles regula de postare “postreply” @Her_Allien/ Tudor- acum e clar de ce din calcule eu depaseam 1.1 grade- gasisem pe net si foloseam formula de calcul camp vizual: (camp ocular) impartit la (marirea instrumentului); neavand limitare, daca as fi pus fie o focala mai mare la ocular, fie un camp vizual mai larg la ocular, depaseam gradele de mai sus, multumesc amandoura! Experienta mea de pana acum a fost pe binoclu, asadar saltul la Mak e mare, si de aici curiozitatea de a intelege mai bine partea cu campurile vizuale. Nu intentionez sa imi iau o montura Go to, asadar trebuie sa ajung “din mana” unde targetez. Va rog inca o intrebare- cel putin matematic, un Mak de 127 cu ocular 30mm/ 50 de grade obtine o marire de 50 de ori, un TFOV de 1 grad si exit pupil de 2.54 grade, identic cu un SW de 120/600, cu un ocular de 12mm/ 50 de grade. Lasand la o parte aberatia cromatica de pe SW 120/600, as vrea sa stiu daca exista diferente la DSO/ galaxii- pe SW 120/600 sunt mai luminoase, se vad altfel fata de Mak? Intre timp mi-a ajuns binoclul Celestron 20x80, si dupa mai multe zile de nori prin Timisoara, am vazut aseara primul DSO cu acest instrument nou, respectiv M5, din mijlocul orasului  Cer frumos tuturor! :D