----------------------------------- radueroma 18 Iun 2020 10:58 ----------------------------------- @ Mircea: nu stiam ca e asa complicat la piese optice. Pur si simplu am crezut ca e ca si cum ai slefui un cant de geam sa nu te tai in el si poate insistat un pic mai mult pentru a ajunge la latimea dorita a muchiei. Renunt la idee. Am incercat sa intercalez o bucata de carton negru mat in profil L sub lamela de fixare insa fara rezultate. Nici cu markerul nu vreau sa colorez ca poate-mi aluneca mina si fac mai mult rau. @ Tudor @ Dbird: e fracturare in desenul lui Dbird si nu e din ocular caci se observa si fara el. La privitul prin oculare ca pentru colimare se vede cum am desenat mai sus, o dunga diagonala. Ca si cum as alatura doua oglinzi in cant si as translata una dintre ele pe linia taieturii. La privitul normal catre un peisaj cu contrast slab se observa greu. Efectul mai pronuntat apare cind am zone (sau puncte stralucitoare) in cimp sau foarte aproape de acesta. Perceptia este a unei dubluri/reflexii suplimentare rasturnate a zonei/punctelor respective. De parca in axul optic undeva mai este o oglinda semitransparenta. Atasez citeva foto cu defectul, nu stiu cit de bine se observa. Cred ca Dbird are dreptate si e o problema de finisaj a unei prisme. Multumiri tuturor, P.S. Daca vrea cineva sa-l studieze pe viu i-l pot trimite, suport eu transportul. Asta pentru ca cineva cu experienta sa poata identifica exact defectul si apoi sa-l prezinte poate mai bine decit o fac eu.