----------------------------------- dmtr69 02 Iul 2020 12:35 ----------------------------------- M57, captura de aseara. Cu ditamai Luna pe cerul laptos, m-am ferit sa fac capturi OSC, fie ele rapide sau lungi (ASI294). N-am avut chef sa ma apuc de alta tinta in banda ingusta, care ar avea nevoie de mai multe nopti de expunere si care oricum ar fi fost si ea afectata de Luna. Ca sa nu irosesc totusi cerul senin, am incercat o captura "rapida" (la un total de peste 3h, doar cadrele de 30s sunt rapide)cu camera mono si filtre RGB. Am folosit camera QHY5III-178, la rezolutie nativa (0,66arcsec/px cu newtonul), ceea ce cred ca a fost o greseala. Cred ca ar fi iesit mai clara in mod bin2x2, ca doar nu am avut seeing de 1", iar puterea de separatie a telescopului este de 0,8". In fine, uneori merge, dar in 90% din cazuri nu. Nici culorile stelelor nu au iesit. Albastrul este inexistent. Cred ca singura sansa de a face ceva intr-o noapte cu Luna, ramane sa pozezi tinte cu Ha, recomandabil la 3nm (cine isi permite), pentru ca la 7nm am observat diferente intre cadrele poluate si cele trase fara LP.