----------------------------------- ovidiuv 03 Iul 2020 14:14 ----------------------------------- .... Tot eu, dupa ce am citit foarte rapid docul Convocatoria (in spaniola): https://www.iac.es/system/files/documents/2020-07/Convocatoria%20ARs%202020%20Logos_DEF_signed.pdf Mai exact, IAC ofera 5 burse de cercetare (astrofizica) plus una de inginerie (instrumentatie) aplicata in astrofizica. In plus, aceste burse doctorale dureaza 4 ani (in care cred ca e posibil ca IAC/ULL sa ofere si cateva cursuri de astronomie in primii 1-2 ani, in special daca nu ati facut asa ceva in RO!). In plus, daca studentul e serios si lucreaza rapid, intregul doctorat poate dura 3 ani (in loc de 4) dupa care studentul poate sa-si caute/gaseasca un contract aditional de min 1 an la IAC sau alte centre. Salariul mai exact cred ca este 1273 Euto/luna net daca doctoratul dureaza 4 ani sau 1650 Euro/luna daca doctoratul dureaza doar 3 ani. Cei posibil interesati, incepeti sa cititi cu atentie (eventual sa-l traduceti automat) acest document anuntul (Convocatoria) din linkul de mai sus! Acolo veti gasi si lista tuturor proiectelor de teza propuse de IAC (pare ca si noi profesorii avem concurenta, vad acolo 51 de science si doua de instrumentatie). Imi mai puteti scrie eventual in privat, mie si/sau lui Marcel.