----------------------------------- iulian90 06 Iul 2020 15:48 ----------------------------------- Dl. Mircea Pteancu. Da, asa este, reflectorul de 114mm il folosesc mai mult pe timpul noptii de cat ziua, dar as vrea sa il vopsesc in alb fiindca observatii solare pot face doar prin reflectorul de 114mm, la care am un filtru solar de apertura ND5, iar vopseaua alba reflecta mai bine caldura si lumina soarelui atunci cand fac observatii ziua, la Soare sau la planeta Venus . :) Acum tubul reflectorului de 114mm are o culoare albastru-inchis ,care absoarbe caldura solara destul de mult si asta duce la aparitia curentilor in interiorul tubului, care dau nastere la turbulenta instrumentala si afecteaza destul de rau imaginea petelor solare , sau imaginea planetei Venus pe timpul zilei. Bine, acum nici Soarele nu prea ofera pete solare, apar destul de rar, dar mai des fac observatii la planeta Venus pe timpul zilei si nu de putine ori se nimereste sa nu am unde sa pun telescopul la umbra casei sau a unui pom in anumite ore ale zilei, ca sa il feresc de actiunea caldurii solare directe, mai ales vara. Am observat ca luneta de 80mm se comporta mai bine decat reflectorul ziua cand razele solare bat direct pe tub, din lateral, tubul argintiu al lunetei de 80mm ,cum era inainte se incalzea mai putin decat tubul reflectorului de 114mm si imaginea este mai stabila. Acum cred ca este si mai bine cu vopseaua alba pe tubul lunetei. Erwin. O sa vopsesc cu negru si acel adaos din interiorul parasolarului lunetei, acum am observat si eu ca e alb. Oricum ,luneta arata fain acum ,ca am vopsit-o. :)