----------------------------------- iulian90 06 Aug 2020 10:45 ----------------------------------- Aseara si alaltaseara am observat planetele Jupiter si Saturn prin reflectorul de 114/900mm si aseara am filmat planetele cu camera Philips TouCam Pro II prin acelasi reflector. Alaltaseara am observat GRS pe discul planetei Jupiter, la 100x si ceva onduleuri mai pronuntate pe marginea sudica a benzii ecuatoriale NEB. La Saturn am observat bine diviziunea Cassini pe inel si chiar toti cei 5 sateliti ai sai, printre care si Iapetus, care l-am descoperit in urma cu cateva seri prin reflectorul de 150mm. Titan inca era la est de planeta, satelitii Tethys si Dione tot la est , insa Rhea era la sud-vest de planeta si Iapetus tot spre vest la mare distanta de planeta. Iapetus se observa greu prin telescopul de 114mm, insa mai lesne decat satelitul Tethys care era foarte aproape de inelul planetei Saturn. Ieri am rezolvat problema cu camera Philips care producea imaginea de culoare albastruie; nu este din cauza senzorului sau a electronicii camerei, ci din cauza driverului care nu este 100% compatibil cu Win10 de pe laptop si nu dispuneam de prea multe reglaje pentru camera, fiind limitat numai la reglajul expunerii si Gain. Am instalat driverul camerei pe desktopul cu Win7 si am descoperit ca fereastra cu reglaje aparea diferit fata de laptop, cu mai multe reglaje printre care ,Gamma, contrast, si ce-i mai important balansul de alb, care l-am putut regla astfel incat am scapat de virajul spre albastru a imaginii fara alte probleme ,fara sa fie afectata sensibilitatea filmarii asa cum s-ar fi intamplat daca intr-adevar senzorul ar fi fost defect. Dar nu a fost asa si camera se comporta bine chiar si la Saturn care are o stralucire de suprafata S.B. redusa. :) Cred ca o sa instalez Win7 pe laptop ,ca sa beneficiez de full control la camera Philips, la fel ca si pe desktop. Ca urmare a rezolvarii problemei cu imaginea albastra ,capturile de aseara au iesit bine, cu balans de alb corect si mai clare decat capturile facute cu camera Logitech. :) Doar la Saturn inca mai apare acel rastru cu dungi orizontale de la zgomot, dar cred ca s-ar rezolva cu cadre dark, la fel ca si in astrofotografia DSO. Capturile au avut fiecare cate 3000 cadre, din care am folosit 75% la Jupiter si 50% la Saturn pentru stacking. Aseara am scos desktopul in locul laptopului ,afara langa telescop si am conectat camera Philips la el si am montat-o pe reflectorul de 114/900mm cu barlow 3x. Desktopul este mai greu de carat decat laptopul, pe langa el a mai fost si monitorul si accesoriile de carat, dar a meritat pe deplin efortul datorita rezultatelor care au iesit mai bine decat inainte. :) Pana o sa instalez Win 7 pe laptop, o sa mai scot seara desktopul pentru a conecta camera Philips la el cand mai fac capturi la planete.