----------------------------------- predator 02 Sep 2020 09:07 ----------------------------------- Webcamul este color, cel putin cand era "intreg" :). Dupa demontare / adaptare "pare semicolor" sa ma exprim asa, ceea ce nu mi se pare in regula. Este normal dupa demontarea lentilei? Atasat o poza test fara barlow. Am umblat la toate "reglajele" expunere, gain, gamma, white balance....etc, dar padurea se incapataneaza sa fie verde. As merge pe ZWO ASI 120, in ideea in care dupa un upgrade la EQ voi putea incerca poze la obiecte deepsky. Intrebarea mea de fapt, pentru cei care au avut webcam si apoi camera ZWO ASI 120 sau similara, daca prezinta o imbunatatire fata de un webcam . Nu as vrea totusi sa ma aleg cu al doilea webcam de 900 lei. Ref: "Daca la colimare, aclimatizare si la focus te poti asigura ca sunt cat de cat ok, la seeing nu ai ce ii face, doar incerci si iar incerci pana prinzi vreme favorabila." De colimat este colimat, aclimatizat, focusul fara barlow este ok, dar cu barlow devine o chestiune de "joaca multa" si noroc cel putin la 3x. Am renuntat la ideea de a achizitiona 5x. Din experienta de pana acum, as face un upgrade neaparat la focuser. Seeingul e bun cand nu te astepti..... Ref: "Cand pui tubul pe AZGTI in mod AZ sa ai grija sa il pui in stanga monturii ...." Nu imi pot imagina cum sa pui gresit tubul. Se poate pune doar intr-o singura pozitie (atasat poza). O sa studiez un pic filmul, explica si setarile aplicatiei cea ce ar fi util.