----------------------------------- tudor 18 Sep 2020 08:14 ----------------------------------- Din pacate subscriu si eu la cele spuse de Mircea! Se observa la unii "profesionisti" multa infumurare, infumurare ce impiedica popularizarea astronomiei ! Cum poti face cunoscute frumusetile astronomiei observationale daca Observatorul din Bucuresti se inchide publicului in jur de ora 21, tocmai atunci cand ar fi trebuit sa inceapa observatiile. Ca apoi grupuri de "profesionisti" sa se intalneasca "in secret" sa faca observatii singuri. Ii inteleg perfect, si stiu pe propria piele ca nu e tocmai placut sa stai dupa fiecare om neexperimentat ca sa ii explici cum ar trebui sa priveasca planeta si pe ce parte a telescopului, in timp ce mie imi sta mintea la o cometa palida, deabia vizibila, si pe care deabea astept s-o vad singur, singur doar eu cu telescopul, departe de orice copil care se agata de telescop. Dar eu chiar daca nu lucrez la Observatorul Public Astronomic, deci fara sa am obligatia asta, ori de cate ori vine cineva la telescopul meu sa se uite nu il indepartez si ii dau cu flit. Totusi e o bucurie sa vezi cum se bucura si altul! Oare nu pentru asta este deschis un oservator public astronomic ??!! Observatorul Public Astronomic nu are ca scop principal popularizarea astronomiei observatioale??!!! Daca nimanui din personalul angajat nu-i place reala vanzoleala si lipsa de experienta a publicului si toti vor sa observe singuri in liniste, ca un Galileo Galiei, nederanjati de public, atunci putem spune ca astronomia nu se va mai promova niciodata publicului. Nimeni nu e dispus sa se "sacrifice" publicului, dar eventual bani pentru folosul public se pot incasa...