----------------------------------- Mircea Pteancu 24 Sep 2020 23:11 ----------------------------------- Multumesc Tudor ! Dar aceea este doar o miniatura. Desenul meu original se vede mai bine aici , direct din registrul de observatii. Habar n-am avut atunci ca m-a ''pocnit'' norocul : in aceeasi seara am vazut si ''lumina cenusie'' a lui Venus,impreuna cu amatorul Martin Stangl din Austria,venit in vizita si cu Csillag Attila. La mine,observarea ''luminii cenusii'' a lui Venus nu s-a mai repetat vreodata! Martin a venit in vizita si ne-a gasit cu ajutorul informatiilor de la ''Sky and Telescope'' care a listat Astroclubul Galaxis in ''directorul'' sau. Telescopul de 12.5cm F/9 mentionat la Venus nu-i ''Ratusca cea urata'' a mea ci ''Santa Claus'' cu oglinda si montura Dobson de Csillag : vezi mai jos ''Conferinta SRPAC 2 '' , pag. 92 , fig. 17. Este telescopul pe care Attila tine mana stanga.Unul dintre cele mai bune telescoape cu care ''m-am intalnit''. https://www.academia.edu/41481484/Conferin%C8%9Ba_SRPAC_2018_Lucr%C4%83ri_%C3%AEn_extenso Mircea