----------------------------------- iulian90 03 Oct 2020 15:25 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. :) In ultimul timp ,vremea a fost nu tocmai prietenoasa cu astromomia, ploi ,nori, seeing prost, dar asta nu inseamna pauza in astronomie, dimpotriva, este un prilej pentru imbunatatiri , dibuieli, reglaje la instrumente sau accesorii, perfectionari, "antrenament" in procesarea pozelor sau filmarilor la obiecte ceresti. :lol: In cazul meu ,a fost vorba de confectionarea unei masti Bahtinov din carton negru A4, pe suport din textolit, fiind mai precisa in reglajul focusului decat masca Hartmann cu 2 gauri excentrice. Apoi ,de imbunatatirea focuserului la reflectorul de 114/900mm, care avea joc destul de suparator, care facea obiectul sa se miste in campul camerei web in timp ce reglam focusul, uneori iesea din camp si era enervant. Am lipit pe dinauntrul focuserului niste bucati de carton subtire pe care sa alunece tubul portocular, fara joc, astfel la reglajul focusului obiectul ramanand in centrul imaginii si acum reglajul este mai fin si mai precis decat inainte. Aseara am avut conditii bune, cu seeing bun ,de 7/10, uneori 8/10, cerul fiind senin, dar cu cativa nori Cirrus trecatori. Am testat masca Bahtinov pe o stea stralucitoare si diferenta s-a vazut imediat, steaua se vedea cu 6 raze lungi, 3 orientate in jos, trei in sus, si la o foarte mica miscare a focuserului ,4 din cele 6 raze se mutau vizibil fata de celelalte 2 ,centrale, si astfel am putut regla focusul foarte precis. Apoi , primele tinte au fost planetele Jupiter si Saturn, care trecuse deja de meridian, la ora 20. Am folosit, desigur, camera web Philips TouCam, impreuna cu reflectorul de 114/900mm si baelow 3x , cu care am facut cate 2-3 capturi de 3000-4000 cadre fiecare, mai ales la Saturn, unde luminozitatea este scazuta si necesita multe cadre pentru reducerea zgomotului. Rezultatele au iesit fain, clare, mai ales la Saturn, unde am obtinut poate cele mai clare imagini de pana acum. :) Apoi am observat vizual planetele Jupiter si Saturn, cu ocularul de 9mm prin acelasi reflector, si la Jupiter am observat o umbra a unuia dintre satelitii sai, sub banda NEB, spre limbul estic, insa in imagini nu se observa, deoarece filmarile le-am facut inainte ca umbra sa apara pe discul planetei, ulterior, dupa 20 min dupa filmari, cand am observat vizual planeta am descoperit umbra satelitului pe aceasta. Mai tarziu, spre miezul noptii am facut filmari si la planeta Marte, care acum era mai sus decat acum 2 saptamani, cand am mai facut alte filmari si observatii. Era la cateva grade spre nord de Luna. Vizual se observau bine marile Cimmerium si Tyrihenum ,la 100x, cu ocularul de 9mm. Si aici, rezultatul a iesit foarte bine la filmari. :)