----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Oct 2020 23:16 ----------------------------------- Vineri 2 Octombrie am prins cateva minute de cer qvazi-senin in care in jurul orei 21:30-22:00 am observat Marte. Scopul observatiei a fost evaluarea ocularului Lacerta UWA 4mm ca ocular planetar. Pe discul lui Marte,in lumina oranj intens/ rosie am vazut calota polara sudica dar cu stralucire de mica intensitate. Ceea ce capta atentia era un brau de formatiuni intunecate din emisfera sudica si pe care azi le-am identificat cu Mars Profiler de la Sky and Telescope : -la Vest se vedea Mare Sirenum urmata cam in aceeasi banda de latitudini de Mare Cimmerium iar la Est se vedea Mare Thyrtenum -toate aceste formatiuni de relief imi sunt cunoscute de la alte observatii,inclusiv de la observatiile din timpul furtunii globale de nisip din 2018. Fiind insa curios sa compar ocularul Lacerta cu alte oculare ,am aruncat in lupta (ca doar vorbim despre Ares , zeul grec al razboiului ) si ocularul Radian 5mm pentru 246x si ocularul Radian 6mm pentru 205x. Pe fiecare am atasat filtrul 23A. Cu toate ocularele am vazut ca noutate o bifurcare nordica din Mare Thyrtenum ,mergand paralel cu aceasta spre Est si despre care azi am aflat ca poarta denumirile de Syrtis Minor si Lybia. Despre ce fel de formatiuni de relief este vorba oare ? Syrtis Minor si Lybia s-au vazut cel mai bine (bifurcatia ca detaliu/rezolutie) la 308x in Lacerta 4mm. Imaginea acestora cu contrastul cel mai bun l-a dat Radian 5mm /246x deoarece turbulenta atmosferica afecta mai putin iar la 205x in Radian 6mm se vedeau dar cu dificultate. Sa nu uit : dupa cum se vede si in schita lui Mars Profiler, spre Sud de formatiunile mentionate ,intre aceastea si Polul Sud se vedea cu mica intensitate o banda larga de culoare gri de mica intensitate. Intre aceasta zona sudica din vecinatatea polului si cele trei mari ,se vedea o zona vazuta de mine ca fiind fara detalii si unde harta localizeaza lacul Phaetontis la Vest si marele lac (teoretic) Eridania la Est. Mishto de tot Barsoom ! The Thark Side of Barsoom : https://www.youtube.com/watch?v=PL40xV2SwT4 Mircea