----------------------------------- Marian M 11 Ian 2021 20:54 ----------------------------------- Gata, am executat scurtarea, cu putina teama, la un strung dar totul ok. Tubul original de pe luneta a avut 12 cm, cel de acum are doar 10 cm. Am 3.5cm spatiu de manevra, care imi asigura 3mm aprox peste limitele ocularelor de acum. Vignetarea a este mult mai putin deranjanta, imaginea este mai placuta si privirea prin ocularele de focala lunga "te iarta" putin daca iesi din axul optic. Vizual, imaginea este ok, pe zi/ blocuri la orizont, aparent nu imi dau seama ca imaginea sa fie alterata. M-am uitat intr-o dimineata la Luna, prin geam, aberatiile cromatice nu par sa fie mai mari fata de cum mi le aminteam. Evident tot ce este mai sus este extrem de subiectiv. Toata discutia este daca am castigat ceva prin faptul ca am scurtat cu 2cm mai mult fata de original, insa mai important este subiectul principal- respectiv ca focuserul dual achizitionat extra era mult mai lung si intra in "light path" O intamplare cel putin interesanta as zice, privind retrospectiv. Cumperi ceva si te astepti sa ai o imbunatatire, insa nu se intampla intotdeauna asa; finalitatea este pentru moment ok :D