----------------------------------- CAdi 27 Feb 2021 12:00 ----------------------------------- Avand in vedere criza schimbarilor climatice de pe Terra si trecerea numeroaselor state ale lumii producatoare de masini la versiunea automobilului cu motor electric revine in actualitate inventia lui Justin Capra acest nou ,,Tesla"' roman, geniul inventiilor romanesti, si anume automobilul electric Oblio 3C: Automobilul hibrid “Oblio 3C” a fost prezentat la Salonului Inventika si a fost premiat cu Eco-Prize de Federația Internationala a Asociatiilor de Inventatori. Automobilul functiona pe baza de curent electric in loc de combustibil. (dar putea functiona si cu benzina) Bateriile din dotare se incarcau de la o priza de 220V prin intermediul unui acumulator. Nu necesita permis de conducere si putea atinge o viteza de 30 km/h si avea pe acumulatori o autonomie de 80-100 km. Unde sunt planurile si schitele de fabricatie ale acestui automobil in prezent ? De asemenea marele inventator a construit si ,,Triciclul Troty" un triciclu pliabil cu motor electric integrat în butucul roții de direcție. Ce fac autoritatile romane? Inventiile astea ar putea echilibra balanta de comert exterior a Romaniei cum au echilibrat vinilurile Beatles-ilor balanta Regatului Unit in anii"60 ai secolului trecut. Eu cred ca noi suntem un popor de oameni fara gandire de perspectiva. In alte tari asemenea oameni sunt aur curat, noi ne-am batut joc de ei.