----------------------------------- tudor 06 Mar 2021 10:21 ----------------------------------- Subscriu la ce a scris Cata2 Se spala doar atunci cand observam diferente in calitatea imaginii sau este muradara rau, sau daca stratul de praf este gros si lipicios. Eu nu am spalat niciodata oglinzile si nu m-am considerat deloc limitat de putinul praf de pe ea. Insa am avut o mare atentie la depozitarea si manevrarea instrumentului: 1 Capacele (frontal si de la focus) neaparat folosite cand instrumentul stationeaza sau chiar in micile pauze dintr-o sesiune de observatii. Capacul de pe focus nu-l iau decat daca pun imediat un ocular in loc. A devenit o rutina sa pun capacele, sau sa schimb ocularele foarte rapid astfel ca focusul sa fie descoperit cat mai putin timp. Dobsonul colapsabil este depozitat cu toate capacele puse si colapsat. Atunci cand il extind pentru observatii intotdeauna folosesc o husa de inchidere buna si pentru praf si pentru reflexiile de lumina 2 Capacele dupa ce le scot de pe telescop le pun in cutia de accesorii si oculare care sta inchisa si nu este praf. In nici un caz nu le pun in buzunare pentru ca acolo este foarte mult praf. Mi-am facut un obicei sa-mi curat, acasa dupa sesiunea de observatii, ocularele si capacele cu pompita de aer. Ocularele trebuie sa arate ca noi fara sa colecteze urme si "cicatrici" de la sesiuni vechi :) 2 Un alt exemplu foarte important de grija, este atunci cand instrumentul "staioneaza" in casa, si daca este pe montura EQ, intotdeauna tubul instrumentului este in pozitie orizontala ca sa nu se depuna praful pe oglinda. Chiar daca are capacele puse, aceasta pozitie impiedica caderea gravitationala a prafului din interior pe oglinda principala atunci cand stationeaza p termen mai lung. Daca este pe montura dobson e mai complicat pt ca trebuie pe cat posibil depozitat pe termen lung macar la 45 grade si astfel ocupa mai mult spatiu. Par niste rutine simple si lipsite de importanta, dar pe termen lung m-au rasplatit cu oglinzi mai curate si mai putin prafuite. Daca totusi se strange ceva praf in interior, cu mare grija am bagat tubul aspiratorului, cam o data pe an, si am aspirat peretii tubului (fara contact, de la distanta, fara sa zgarii vopseaua neagra antireflexiva). Iar pe oglinda principala normal ca tot de la distanta fara pretentia de a lua tot praful, ci doar grosul cat ia aspiratorul de la distanta.