----------------------------------- CAdi 31 Mar 2022 13:43 Relatia lui Maxwell pentru masa ----------------------------------- Mergand pe firul furnizat de d-nul Adrian Gheorghe am gasit in Tratatul de Electricitate si Magnetism - J.C. Maxwell, cum a calculat Maxwell formula masei : A luat sistemul de ecuatii format din acceleratia gravitationala a si spatiul s parcurs de un corp (particula) cu masa m in timpul t si au rezultat urmatoarele : a=m/r^2 (1) s=a.t^2/2 (2) inlocuind obtinem : s=(m/r^2). ( t^2/2 )= m.t^2/2r^2 rezulta masa: m= 2r^2.s/t^2 ceea ce tradus in dimensiuni de lungime si timp ar rezulta : masa m= L^3 /T^2 cu unitatea de masura m^3/s^2 Formula lui Maxwell masa M= L^3/T^2 genereaza o alta directie in fizica dependenta de volum si frecventa. Poate chiar fizica aceea care ne va ajuta sa zburam pe alte principii in spatiul cosmic. Cateva formule adiacente am dedus si eu din formula masei data de Maxwell : Astfel dezvoltand formula masa m devine M= L^3. f^2 unde f= frecventa (deoarece f=1/T) Sau acceleratia a=v/T rezulta a=L/T/T=L/T^2 = L.f^2 iar densitatea spatiului ,,ro" = 1/T^2= f^2 etc iar Forta F devine F=m.a= L^3/T^2. L/T^2= L^4/T^4 cu unitatea m^4/ s^4 sau Forta F se poate scrie F=L^4/T^4= L^4. f^4 unde f= frecventa cu unitatea m^4.Hz sau m^4/s^4 depinde de caz .