----------------------------------- gheorghe adrian 18 Apr 2022 09:39 Relatia lui Maxwel ----------------------------------- Dl CAdi Deabia acum am vazut acest topic deschis de dumneata. Vreau sa spun ca relatia dimensionala a fortei F=v^4=L^4/T^4 nu se gaseste data in manuale. Fiindca se pastreaza masa ca marime fizica fundamentala in toate sistemele de masura. Doar prin unele tratate se spune ca forta este data de produsul potentialelor F=U1.U2 sau F = U^2. Si se spune ca potentialul U este dat de produsul acceleratiei a cu raza R . Ceeace dimensional inseamna U =a.R=(L/T^2).L= L^2/T^2=V^2=U. Si atunci; U.U=U^2=V^4 =a.L.a,L =a^2.L^2= p.S. Si se spune in toate manualele ca forta este data de produsul presiunii p cu suprafata S pe care actioneaza acea presiune. De unde rezulta ca presiunea este data de produsul acceleratiilor p = a1.a2=a^2=(L/T^2).(L/T^2)=L^2/T^4. Dar presiunea care actioneaza asupra corpurilor in spatiul vid este presiunea dinamica a spatiului asupra substantei. Pd=ro. v^2. Aceasta presiune apare la interactia structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic, materializat de oceanul eteric in care sunt scufundate. Densitatea ro este a substantei. Dar la interfata structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic apartine in aceeasi masura si spatiului. Densitatea ro este data de patratul inductiei magnetice de la nivelul structurilor dinamice ale particulelor elementare ale substantei. In articolul -Magnetic reconection- de pe -Wikipedia- se arata ca densitatea masei este proportionala cu patratul inductiei magnetice ro~B^2 si ca termenii din paranteza lui Poynting sunt chiar presiuni dinamice Pd. Dl Virgil sustine (fiindca a gasit dumnealui cumva) ca densitatea vidului ar fi de 10^22 Kg/m^3. Eu i-am raspuns ca asa ceva, dupa perceptiile noastre ar insemna ca vidul cosmic ar fi o masa rigida, compacta, inpenetrabila, care nu ar permite in niciun fel translatia corpurilor prin spatiu cu viteze astronomice. Cu afirmatia asta l-am suparat rau si de atunci considera ca toata teoria mea este gresita. Si eu am ajuns la niste valori gigantice ale densitatii masice ale nucleonilor (de 10^24 Kg/M^3) si ale energiei lor de repaus, stocata chiar in masa lor. Dar sunt convins ca acele valori gigantice ale energiei, stocate in masa nucleonilor, explica foarte simplu energiile gigantice eliberate in reactiile nucleare. Dar eu am aratat, in detaliu, socotelile din care rezulta acele valori. Eu imi imaginez ca acea densitate gigantica, gasita de Dl Virgil, ar fi putut exista in globul universului, cu mult inaintea big-bangului. Dar densitatea aceasta gigantica a spatiului ar fi presupus existenta unei presiuni cosmice gigantice care ar fi comprimat puternic fotonii primordiali si i-a fortat sa se structureze in particulele elementare care au facut substanta universului, in care este stocata energia universului.