----------------------------------- CAdi 11 Mai 2022 10:35 ----------------------------------- Sa reluam ecuatia lui Einstein pentru energie scrisa cu masa Maxwell am sa-i zic mMax si sa o confruntam cu ecuatia clasica E=mc^2=h.f ; mMax=2r^2 c.f=(2nr^2)c.f am adaugat n unde n = este un coeficient care defineste geometric corpul , un fractal care poate lua orice valoare pentru a defini volumul unui corp , si contine inclusiv ,,pi" . Partea stanga :E=mc^2=mMax.c^2= (2nr^2)c.f. c^2= (2nr^2)c^3.f Partea dreapta: E=h.f unde f= frecventa si h = ct.Planck Ct. Planck, h , reprezinta momentul impulsului adica h=mv x r=mv x L Inlocuim masa cu masa Maxwell (mMax ) iar L= c.t si avem : h= [(2nr^2)c.f]. c. c.t. = [(2nr^2)c^3.f].t de unde E= h.f = [(2nr^2)c^3.f .t]. f= [(2nr^2)c^3.f^2 .t = [(2nr^2)c^3.f .1/t.t = (2nr^2)c^3.f Deci am demonstrat ca masa Maxwell verifica Relatia lui Einstein pentru energie: E=m.c^2= h.f Obs. Daca scriem viteza c sub forma c=L.f rezulta ca putem afla energia unei particule in raport cu frecventa : E=(2nr^2)L^3.f^4 sau E= (2nr^2)L^3.f^2.f^2 stim ca masa Maxwell se mai scrie si sub forma mMax=2. L^3.f^2 deci rezulta ca energia unei particule cu formula lui Einstein ar fi : E=(4nr^2)mMax.f^2 unde (4nr^2) este suprafata sferei, iar masa este masa Maxwell: mMax= 2nr^2.c.f