----------------------------------- julliano 21 Iun 2022 11:04 ----------------------------------- Aseara am scos la bataie luneta 100ed, la vanatoare de DSO prin Ursa Mare si Scorpion. Am inceput cu provocarea de care vorbea dl Mircea, M106. Am cautat-o cu binoclul 16x70ed, am vazut ca o vad bine, nu-mi venea sa cred, am verificat si in fujonon 10x50, o vedea si aici f usor, apoi m-am dus la luneta, si m-am uitat prin cautator si am zarit-o si aici. Prin luneta se intrezarea forma specifica de elicie. Apoi am trecut la M109, ceva mai greu de vazut, apoi am navigat catre Owl nebula si M108. Owl se vedea f bine, fara probleme, insa pt M108 a trebuit sa ma asez putin pe zona, sa se acomodeze ochiul ca sa vad. M40 nu a pus nicio problema, apoi m-am indreptat spre M94 si M63 de pe langa Cor Caroli, se vedea bine ambele, ca magnitudine am estimat ca erau asemanatoare cu Owl. Am avut o mare surpriza cu M51, tot fiind obisbnuit cu ea abia sa o zaresc in conditii de cer imperfect, acum se vedeau bine cele 2 nuclee si partial structura. Apoi mi-am amintit de M81 si M82 pe care le zaream uneori si din Bucuresti cu binoclul, am zis ia sa vedem cum se vede pe cer bun: mare supriza, waw! nu-mi amintesc sa le fi vazut atat de bine, clar, contrastante si disctincte fata de fundalul negru nici prin luneta 120ed. Poate s-a nimerit un cer bun, cred ca de asta :D Am bifat si M101 care incepea sa se vada f frumos, ca un disc care dadea impresia de structura, apoi am inchetat cu Spindle galaxy, care nu m-a impresionat la fel de mult. In Scorpion am inceput cu clasicele Lagoon si Trifid, care-si etalau splendid nebulozitatea, in spedial Lagoon, care pe langa structura in nebuloasa, dadea un contrast extraordinar impreuna cu roiul deschis de langa. Am revizitat si celelalte obiecte din zona, Omega, Eagle, Norul, etc insa am stat mai mult la Wild Duck, care-mi place f mult, in mod special pt ca imi da senzatia ca rezolv fiecare steluta de acolo. Stiu ca nu e asa, dar eu senzatia asta o aveam la binoviewer :)) Am incheiat seara cu o plimbare pe calea lactee cu binoclul 16x70ed, unde am revazut, dupa multa vreme, veil nebula de est care avea forma de L. Cred ca am zarit si North America, pt ca imediat in dreapta nebuloasei se vedea zona si structura intunecata. Apoi m-am mai plimbat cu gura cascata prin Casiopeia, unde am vazut roiurile din zona si Andromeda, care se vedea destul de luminos si oarecum extinsa. Apoi somn, ca maine (adica azi), mai si muncim! :)) Cer senin, Iulian