----------------------------------- padme 27 Mai 2008 14:25 ----------------------------------- padme, ma faci sa rad. De unde ideea asta ca cei de demult erau primitivi, idioti, abia-si tarau zilele si nu stiau decat sa se sperie de fulgere si sa se cafteasca cu sabii de bronz? Se dezgroapa mereu chestii care ne fac sa ne intrebam> "cum naiba au facut asta, ca doar n-aveau de unde sa stie ce stim noi ?" "cum naiba au ajuns la concluzia asta, ca doar n-aveau pe Decartes, ca sa stie cum sa gandeasca" "cum au slefuit, cum au ridicat, cum au..." Adevarul e ca habar n-avem ce stiau, cat de mult sau de putin ii speria sau uimea o masinarie. Infatuarea noastra meschina si lipsa informatiilor ne face sa credem ca s-ar fi speriat de un elicopter. Ma bucur ca te-am facut sa-ti incepi ziua razand ! dar nu ai inteles ce am spus, bineanteles imi asum intreaga vina pentru ca nu am fost explicita ! in primul rand in fata descoperirilor arheologice la care te referi nu se pune problema cat de inapoiati erau ci cat de avansate erau civilizatiile care au existat inaintea noastra. in al doilea rand deschizatorul topicului s-a referit la un anumit fragment din biblie, carte in care este descris foarte explicit modul de viata al personajelor ei si cat de avansati erau din punct de vedere tehnologic, la asta contribuind si arheologia. plus ca in biblie se face referire la aparate de zbor care vin intotdeauna din cer, iar cei ce coboara din ele sunt asemanatori oamenilor. :wink: