----------------------------------- mm 05 Iun 2008 20:56 ----------------------------------- Eu tot nu cred in gauri de vierme si in folosirea lor de extraterestri. Din pacate suntem sortiti sa nu atingem viteza luminii niciodata. Pentru virgil si cris urmatorul raspuns , Am mai incercat pe acest forum acest subiect dar n-a fost receptionat corect sau n-a fost inteles . TR nu blocheaza la modul absolut , asa cum inteleg unii , depasirea vitezei luminii de catre un corp (notiunea de viteza a luminii poate induce in eroare in aceasta exprimare si am aratat de ce) . Cantitatea C nu este un element de limita absoluta avand o semnificatie mai importanta decat aceea a unei simple viteze ; ea "precede" un mobil indiferent de "viteza" lui , fiind atasata fiecarui referential . C este ilustrarea maximului energetic posibil intre doua referentiale sau , daca doriti , a minimului dintre un referential din "materie" si altul din "energie" (iata ca am scos sist. de referinta in afara materiei ! ) . Spatiul poate fi parcurs si altfel decat "in fuga" . O "nava" poate sa-si creasca diferenta de energie fata de referentialul initial considerat nu numai prin cresterea vitezei de deplasare ci si in alt mod . Ne gandim aici la cazul elocvent al unei particule E = h*f , f fiind frecventa , a carei energie poate creste prin simpla marire (nelimitata) a frecventei sale . C are valoarea pe care o stim doar in spatiul tridimensional ; e suficienta insa schimbarea cadrului tridim. si apare o familie de valori C1 , C2 , C3 , etc. , fiecare asociata unui referential dat . Daca presupunem ca nava e "proiectata" intr-un alt sistem de referinta unde distantele sunt mai scurte si viteza luminii mai mare , cand nava va apare "la suprafata" dupa cateva saptamani sau luni de navigare subluminica (subliniez) , ea va parea sa fi calatorit cu o viteza de 20 de ori (de ex.) mai mare decat viteza luminii , stiuta de noi , in timp ce ea a ramas mereu in acord cu principiile relativitatii restranse , dupa care viteza luminii ramane de nedepasit . [informatie de pe net] Din observatiile noastre , ale multora dintre noi , asa si pare ca OZN-urile "apar si dispar din loc in loc" . In acest sens trebuie sa spun ca am lucrat un an jumate in radiolocatie si stiu "in direct" ce se inregistreaza pe acolo . De aceea ii cred pe cei care observa OZN-uri . Alt motiv , si mai intemeiat , este ca ar fi cu totul improbabil ca in Universul asta sa fim numai noi singuri . Logica elementar stiintifica ne spune ca sunt multi si e f. probabil aflati pe diverse grade de cunoastere stiintifica , mult mai inalte decat a noastra . Atunci sa ne gandim cat de mult ne intereseaza pe noi un trib necunoscut din Amazonia , sau cat de mult ii intereseaza pe ei de noi :) . Realitatea depaseste imaginatia .