
-----------------------------------
kepler
20 Iun 2008 12:22


-----------------------------------
Adrian ar trebui sa studiezi manualele de liceu acolo totul e explicat prin formule si imagini, sau daca nu ai acces la ele vezi, cauta prin internet legea lui Pascal cu privire la chestia asta, p=Dgh(D-densitatea lichidului).
adica aici poti observa ca presiunea de la baza nu depinde de diametrul tubului ci numai de marimile care sunt in relatia de mai sus...
