----------------------------------- Mircea Pteancu 10 Iul 2008 21:12 ----------------------------------- @ovidiu7 ai dreptate,hai sa ne distram un pic. In prima poza ma vedeti impreuna cu dragul meu telescop de 16cm f/9,2,primul telescop Dobson construit in Romania ,prezentat public la al doilea Simpozion National de Astronomie organizat de Astroclubul Galaxis din Arad din 1990.(Poza este facuta la al treilea Simpozion Galaxis de la Arad-Zadareni din 1991).Oglinda ,slefuita de Beches Gavril din Timisoara ,desi este o excelenta sfera la lambda/15 ,raport Strehl de 0,92 ,se afla acum la parabolizare si aluminizare la Tavi Stanescu.Apoi mecanica va fi reconstruita cu optica retusata ,prisma schimbata cu o secundara eliptica de la Unioptik BT din Budapest ,dupa care dau drumul telescopului ,aflat la a doua reincarnare,in tarcul cu refractoare (Zircon nu te enerva,asta-i o gluma). In poza a doua vedeti telescopul meu Dobson de 12,5cm F/7,cu oglinda slefuita tot de Gavril Beches,testata la figurizare prin metoda ''tornado'' Millie-Lacroix.Poza facuta cu ocazia actiunii Intl' Sydewalk Astronomy Night II din 2008.A mai participat cineva de pe lista ?Cine vrea sa participe la anul sa-mi ceara linkul,pastrez legatura cu Donna Smith colaboratoare apropiata a lui John Dobson.Eu m-am implicat in proiectul ''Galileoscope''.Se pare ca va fi mult mai ''dur'' in 2009/IAY. In ultima poza vedeti binoclurile mele pe care le-am cumparat ,pe toate trei,pentru fabuloasa suma de 200 RON:Sakura 9x60mm,Fujinon Mariner 7x50mm si un bino militar 8x30mm (cam dubleaza dar nu-l dau,sper sa-l repar). Am optica, iar mecanica este incetut in constructie, pentru un RFT DE 12,5 cm F/4,5 si un Dobsonian mai rasarit de 24,5 cm F/5,25.Mircea